КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ПЕРИНАТАЛЬНИЙ ЦЕНТР ІІ РІВНЯ ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ"

Ви завітали на сайт мережі закладів охорони здоров'я Полтавської області

НОВИНИ

18.12.2023.

18.12.2023.

30.03.2023.

Двомісячник чистоти та благоустрою 2023. КП “МКПБ ПМР”.Прибирання території закладу. Відео для перегляду доступне за посиланням.

https://youtu.be/KH-sg9bmu78

16.01.2023.

ПРОЄКТ «ДІЯ». ЦИФРОВА ОСВІТА.

Цифрова грамотність є одним із пріоритетних напрямків розвитку держави. В умовах повномасштабної та гібридної інформаційної війни росії проти України громадянам важливо опиратися ворожій пропаганді, вміти відрізняти фейки та максимально ефективно використовувати цифрові технології для перемоги й особистої безпеки та сприяння сталості розвитку. Під час війни цифрові навички є однією з конкурентних переваг для пошуку віддаленої роботи, апскілінгу або рескілінгу (покращення кваліфікації чи перенавчання). Цифрова грамотність дозволить проживати в країні зручніше: опанувавши цифрові навички, кожен українець зможе отримувати державні послуги онлайн, якісно підвищить рівень життя, впевнено користуватиметься соціальними мережами та Інтернетом. Будемо заздалегідь вдячні за участь у заходах з популяризації проєкту Дія.Цифрова освіта, зокрема:

- проведенні заходів з ознайомлення громадян з платформою Дія.Цифрова освіта https://osvita.diia.gov.ua/, у тому числі з освітніми серіалами, розміщеними на ній;

- розміщенню на вебсайтах, доступних інформаційних платформах та соціальних мережах посилання на сайт Дія.Цифрова освіта (https://osvita.diia.gov.ua/) або ж на конкретні обрані освітні матеріали платформи.

Детальну інформацію з усіма комунікаційними матеріалами розміщено за посиланням:

https://bit.ly/3EDJboZ;

- ознайомлення структурних підрозділів та підпорядкованих підприємств, установ і організацій з інформацією щодо можливостей платформи Дія.Цифрова освіта.

Рекомендований перелік серіалів, які в час війни мають особливо важливе значення:

- Основи кібергігієни:

https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyber-hygiene

- Кіберняні:

https://osvita.diia.gov.ua/courses/cybernanny

- Обережно! Кібершахраї:

https://osvita.diia.gov.ua/courses/attention-cyber-fraudsters

- Як громаді стати цифровою:

https://osvita.diia.gov.ua/courses/digital-communities

- Регіональна цифрова трансформація:

https://osvita.diia.gov.ua/courses/regional-digital-transformation

- Психологічна підтримка себе та близьких для цивільних

https://osvita.diia.gov.ua/courses/psihologicna-pidtrimka-sebe-ta-blizkih-dla-civilnih

- Робота з емоційним вигоранням

https://osvita.diia.gov.ua/courses/robota-z-emocijnim-vigorannam

- Оперативна допомога при ПТСР

https://osvita.diia.gov.ua/courses/operativna-dopomoga-pri-ptsr

Додатково інформуємо про сторінки у соцмережах проєкту Дія.Цифрова

освіта:

- Facebook: https://www.facebook.com/diia.education

- Instagram: https://www.instagram.com/diia.education

- Telegram: https://t.me/diia_education

19.08.2022.

Всесвітній день гуманітарної допомоги.

Всесвітній день гуманітарної допомоги, який заснований Всесвітньою організацією охорони здоров’я та іншими міжнародними організаціями, відзначається відповідно до рішення генеральної асамблеї ООН саме 19 серпня.

У цю дату ми згадуємо героїв із реального життя і розповідаємо, що саме мотивує гуманітарних працівників продовжувати рятувати й захищати життя людей попри конфлікти, нестабільність та ризики.

Уроженець Бразилії Сержіу Вієра ді Меллу понад 30 років працював у різних гуманітарних місіях ООН. Названий його ім’ям фонд запропонував ідею встановити спеціальний день для вшанування пам’яті гуманітарних працівників, які загинули при виконанні своєї місії.

З 2009 року, як Всесвітній день гуманітарної допомоги відзначили вперше, щороку під час конфліктів по всьому світі гине близько 100 гуманітарних працівників. Війна в Україні не є винятком.

За час війни в Україні надзвичайно багато людей залишили свої домівки і перемістилися в інші, більш безпечні частини країни або за її межі. Чимало людей втратили роботу, майно та засоби для існування, збідніли. Загалом війна призводить до військових і цивільних втрат, пошкодження майна та життєво важливої інфраструктури, а також до політичної, економічної та соціальної нестабільності, яка стоїть на заваді розвитку і процвітання всієї країни.

Гуманітарна місія миттєво реагує на невідкладні гуманітарні потреби тих, хто потерпає від нинішньої кризи найбільше. Головне, аби ніхто не залишився без уваги.

Жінки та діти в усі часи були найвразливішими категоріями населення і потребували особливої уваги. Діти – майбутнє будь-якої нації і їхній добробут, здоров’я та щастя повинно бути пріоритетом номер один, як сім’ї так і держави. Будь-які надзвичайні ситуації, як то пандемія чи війна завжди негативно впливають в першу чергу на жінок і дітей.

В Україні під час війни люди були змушені покинути свої домівки. Хтось – тому, що втратив свій дім, хтось – щоб виїхати з окупованих територій, а хтось – щоб знайти прихисток у більш безпечному місці. Проте більшість цих людей, а саме матері, пішли на цей крок заради однієї цілі – врятувати дітей від війни та забезпечити їм щасливе безтурботне дитинство.

Врятувати дітей від війни, знайти їм безпечний прихисток задача не з легких. Саме тому з початку повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну багато місій з усього світу спрямували свою роботу на захист майбутнього покоління.

Не завжди ця робота є безпечною, особливо, коли мова йде про гуманітарну допомогу в зоні бойових дій, або на територіях, які є тимчасово окупованими.

Тому важливо відзначати День гуманітарної допомоги не лише для того, щоб згадати людей, які зробили найбільшу самопожертву заради допомоги іншим, а й для того, щоб привернути увагу світу до конфліктів, війн і криз, які досі тривають.

Дякуємо всім, хто надає гуманітарну допомогу і вітаємо із Вашим днем!

 Все буде Україна!

 Разом до Перемоги!

 Удовицька Наталія Олегівна,

Директор

КП «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради»

16.08.2022.

12.08.2022.

 Гістероскопія – це сучасний метод малоінвазивного (ендоскопічного) обстеження та лікування порожнини матки і цервікального каналу за допомогою гістероскопа (спеціальної та тонкої оптичної системи). Метод дозволяє під 100-кратним збільшенням проводити візуальну діагностику патології порожнини матки, кутів маткових труб та шийки матки, що не виявляється при УЗД, здійснювати забір матеріалу на аналіз, усувати виявлену патологію, в тому числі маткові причини непліддя, а саме, механічні перешкоди вагітності (перетинки, злуки, поліпи, міоми, що ростуть у порожнину матки). Методика мінімізує травмування здорових тканин та органів і сприяє їхньому швидкому відновленню.

Хірург-гінеколог вводить у вагіну спеціальні стерильні дзеркала та вводить гістероскоп через цервікальний канал в матку. На кінчику ендоскопа знаходиться маленька відеокамера, яка проекціює все на монітор, таким чином можна збільшити ділянки матки та з`ясувати причини патології шийки та порожнини матки.

 В КП «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради» проводяться:

 • діагностична (офісна) гістероскопія (огляд з метою виявлення внутрішньоматкової патології, оцінка ефективності отриманої гормональної терапії та, за необхідності, забір біоматеріалу для гістологічного дослідження). Офісний варіант виконується амбулаторно гістероскопом діаметром 3-5 мм без розширення каналу шийки матки, займає 5-15 хвилин, не потребує знеболення. Пацієнтка перебуває у клініці не більше ніж 3 години.

 • лікувальна (хірургічна) гістероскопія (видалення інородних тіл, поліпів, вузлів (субмукозних лейоматозних вузлів), резекція та абляція ендометрію, розсічення спайок та перетинок; можливе проведення відновлення прохідності маткових труб). Лікувальна (хірургічна) гістероскопія проводиться стаціонарно із загальним знеболенням, може тривати 10-30 хвилин в залежності від складності. Пацієнтка перебуває у клініці добу.

В КП «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради» дослідження проводиться в сучасній операційній, використовується обладнання нового покоління, а саме, гістероскопічна стійка німецького виробника з можливістю фото та відео фіксації.

Сучасна гінекологія:

Вишкрібанню – НІ! Гістероскопії – ТАК!

 Гістероскопія – це сучасний метод малоінвазивного (ендоскопічного) обстеження та лікування порожнини матки і цервікального каналу за допомогою гістероскопа (спеціальної та тонкої оптичної системи). Метод дозволяє під 100-кратним збільшенням проводити візуальну діагностику патології порожнини матки, кутів маткових труб та шийки матки, що не виявляється при УЗД, здійснювати забір матеріалу (біопсію) з подальшим патологогістологічним дослідженням, усувати виявлену патологію, в тому числі маткові причини непліддя, а саме, механічні перешкоди вагітності (перетинки, злуки, поліпи, міоми, що ростуть у порожнину матки). Методика мінімізує травмування здорових тканин та органів і сприяє їхньому швидкому відновленню.

Дана операція є досить простою – чимале значення, без сумнівів, має досвід і кваліфікація хірурга. Під час проведення операції пацієнтка перебуває в гінекологічному кріслі. Перед тим, як проводять гістероскопію, пацієнтці роблять наркоз. Діагностична гістероскопія може проводитися без знеболення.

Хірург-гінеколог вводить у вагіну спеціальні стерильні дзеркала та вводить гістероскоп через цервікальний канал в матку. Для кращої візуалізації порожнини матки в неї вводиться рідина або газ, який потім видаляють. На кінчику ендоскопа знаходиться маленька відеокамера, яка проекціює все на монітор, таким чином можна збільшити ділянки матки та з`ясувати причини патології шийки та порожнини матки, проводити необхідні маніпуляції.

 Натепер проводяться:

 • діагностична (офісна) гістероскопія (огляд з метою виявлення внутрішньоматкової патології, оцінки ефективності отриманої гормональної терапії та, за необхідності, забору біоматеріалу для гістологічного дослідження). Процедура може проводитися як стаціонарно, так і амбулаторно. Пацієнтка перебуває у клініці не більше ніж 3 години.

 • лікувальна (хірургічна) гістероскопія – для лікування виявленої патології. Пацієнтка перебуває у клініці добу.

 Робити гістероскопію протипоказано при наявності у пацієнтки запальних захворювань органів малого таза, при некомпенсованих захворюваннях серцево-судинної, дихальної систем, нирок, печінки, при вагітності, при злоякісних процесах матки або шийки матки.

 Однозначно сказати скільки буде тривати гістероскопія важко, адже тривалість процедури залежить в першу чергу від обсягу операції, тяжкості патології, розвитку ускладнень в ході операції. Хірургічна гістероскопія може тривати від 20 хвилин до 1,5-2 годин.

Ризик післяопераційних ускладнень після гістероскопії дуже низький. Лікар підготує та надасть рекомендації, яких необхідно дотриматися у післяопераційному періоді. Після операції декілька днів слід утримуватися від статевого життя, не використовувати гігієнічні тампони, вагінальні свічки, не спринцюватися, не відвідувати сауну та не приймати ванни.

  Обирайте здоров`я! Обирайте безпечність!

09.08.2022.

Преконцепційна підготовка – відповідальне ставлення до вагітності.
Преконцепційна підготовка (ПП) – комплекс профілактичних заходів, спрямованих на мінімізацію ризиків при реалізації репродуктивної функції конкретної подружньої пари. Головне завдання ПП – корекція наявного порушення здоров`я батьків для того, щоб пара вступила в гестаційний період з найкращим станом здоров`я й повною психологічною готовністю. Саме у прегравідарному періоді лікарі мають широкі можливості для діагностики та, особливо, лікування. Адже під час вагітності арсенал застосовуваних засобів значно звужується. ПП необхідна обом майбутнім батькам, оскільки й жінка, й чоловік однаково забезпечують ембріон генетичним матеріалом і спільно несуть відповідальність за здоров`я дитини.
Експерти ВООЗ переконані у високій ефективності ПП. За умови, якщо вона виконана правильно, відбувається зниження материнської і перинатальної смертності та захворюваності, в т.ч. й частка недоношених новонароджених, зменшується кількість передчасних пологів, особливо у ранньому та надранньому терміні; знижується частота вроджених вад розвитку і хромосомних аномалій (у т.ч. синдрому Дауна), кількість ускладнених вагітностей, що потребують госпіталізації; зменшується частота самовільних абортів.
Прегравідарне обстеження й підготовка умовно здорових пар (ніколи не зверталися до лікарів і не хворіли) включають:
• прегравідарне консультування;
• первинне консультування (анамнез, загальний огляд, оцінка вагінального біоценозу і обміну заліза, консультації суміжних спеціалістів);
• модифікацію способу життя (відмова від шкідливих звичок, нормалізація режиму активності і відпочинку протягом доби, помірне фізичне навантаження, збалансований режим харчування);
• прегравідарну вакцинацію (гепатит, кір, краснуха, COVІD-19);
• профілактику резус-конфлікту;
• корекцію вагінального біоценозу;
• призначення вітамінів та мікроелементів (фолати, препарати йоду, профілактика залізо дефіциту, вітаміну D, поліненасичені жирні кислоти).
До ПП входить не тільки лікування гінекологічних захворювань, але й лікувально-профілактичні заходи у жінок із екстрагенітальною патологією (цукровий діабет, гіперпролактинемія, хвороби щитовидної залози, ожиріння, запальні захворювання нирок і сечовивідних шляхів, безсимптомна бактеріурія, захворювання серця та артеріальна гіпертензія, хвороби шлунково-кишкового тракту).
До програми ПП необхідно включати визначення рівня гомоцистеїну, рівня вітаміну D, УЗД органів малого тазу та молочних залоз.
Один із найважливіших компонентів ПП – дотримання жінкою інтергенетичного інтервала, який складає після природніх пологів 24+9 міс., після кесаревого розтину – 5 років, для профілактики прирощення плаценти.     Після викидня  «період спокою» необхідний протягом 3-6 місяців.
Зверніться до лікарів за преконцепційною підготовкою! Це відповідально з Вашого боку! І це нескладно!!!!

Медичний директор Коротич О.М.

06.08.2022.

01.08.2022.

Всесвітній тиждень грудного вигодовування: сприяємо зростанню здорової нації.

У 1995 році Україна приєдналася до Міжнародного співробітництва з питань підтримки, охорони успішного та тривалого природнього вигодовування немовлят. Вже котрий рік поспіль стало доброю традицією відзначати Всесвітній тиждень грудного вигодовування.
Мета Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування – захист, популяризація та підтримка грудного вигодовування, а саме:
- зміни в правилах внутрішнього трудового розпорядку і законодавстві з метою поліпшення соціального захисту батьків;
- захист інтересів батьків на робочому місці як в формальному, так і в неформальному секторі;
- просування гендерної рівності і підтримки батьків у суспільстві.
Грудне молоко – ідеальна їжа для новонародженого – натуральна, стерильна, тепла, легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини. Це незамінний захист малюка від різних інфекцій, алергій, формування власної системи імунітету, забезпечення росту і розвитку немовляти, становлення інтелектуального та пізнавального розвитку. З боку породіллі годування грудьми допомагає запобігти неплановій вагітності, сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочних залоз, матки та яєчників.
Перше прикладання малюка до грудей проводиться в пологовій залі . Дитина викладається на живіт мами відразу після народження, та обидва насолоджуються першим контактом одне з одним перші дві години життя. Дитина інстинктивно спроможна знайти сосок матері самостійно, але ж поруч завжди є і професійна допомога.
Часте, активне годування дитини за її вимогою можливо здійснити лише тоді, коли відразу після пологів малюк перебуває поруч з мамою в одній палаті. При такому режимі є змога годувати дитину виключно грудним молозивом і молоком, не використовуючи догодовування штучними сумішами або допоювання водою. Частота та тривалість годування дитини не мають бути обмеженими. Це є важливим і для здоров’я дитини, і для становлення лактації у матері. Особливо важливими в підтримці лактації є нічні прикладання до грудей, адже саме у нічний час, при смоктанні дитини, в організмі матері відбувається активна продукція гормону (пролактину), який відповідає не за сам факт наявності грудного молока, а за те, щоб його було достатньо. Деякі жінки хочуть відпочити після пологів та ігнорують нічне прикладання до грудей. Але ж, любі мами, ви цілих дев’ять місяців чекали на маля, воно було частинкою вас і після народження потребує тісного зв’язку з вами. Тільки ви можете подарувати дитині материнську любов і ніжність, тепло і турботу, та захистити її від інфекції, годуючи немовля грудним молоком. Тому треба набратися сил і терпіння. І це повернеться до вас здоров’ям і щастям вашої дитини.
За декілька днів перебування із дитиною у відділенні ви навчитеся доглядати за нею, досвідчений персонал у пологовому будинку з радістю вам допоможе у цьому, і після виписки додому вам значно легше буде долати труднощі.
Пам’ятайте, що тривале годування материнським молоком одна з найголовніших умов, яка забезпечує розвиток і здоров’я малюка не тільки протягом першого року, але й у наступні періоди життя.
Слід зазначити, що емоційні відносини, які формуються під час вагітності, після народження дитини підкріплюються зоровим і тактильним контактом, запахами тощо. Існує думка, що грудне вигодовування може впливати на формування темпераменту та особистості людини. Вигодовування груддю є найкращим засобом задовольнити емоційні потреби дитини та сформувати безпечний зв’язок із матір’ю. Обійми й розмови з дитиною під час годування впливають на розвиток її емоційних і когнітивних функцій. Те задоволення, яке отримує матір у процесі годування, сприяє зменшенню симптомів тривоги й стану пригніченості. Враховуючи вразливість новонародженого у перші тижні життя, грудне вигодовування вважається одним з основних чинників запобігання неонатальній смертності. Грудне вигодовування є першою і дуже важливою емоційною роллю матері, а дитина у цей час через тактильний контакт задовольняє свої біологічні й емоційні потреби.
Найсучасніші наукові дослідження переконливо підтвердили принципову незамінність природного вигодовування для оптимального розвитку дитячого організму. Природне вигодовування виконує широке коло життєво важливих функцій не лише харчового і захисного характеру, але й найтоншої регуляції – управління розвитком і диференціюванням.
Безперечним є довготривалий вплив харчування немовлят на фізичний розвиток, стан здоров’я, коефіцієнт інтелектуального розвитку в наступні роки життя. З іншого боку, стало очевидним, що харчування на першому році життя «програмує» метаболізм таким чином, що ті або інші його порушення можуть збільшити ризик розвитку цілого ряду захворювань: таких як алергічні хвороби, ожиріння, метаболічний синдром, остеопороз тощо.
Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї, пневмонії та інших інфекційних захворювань, а у разі хвороби діти швидше одужують.
Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб , як бронхіальна астма та цукровий діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.
Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічних досягнень та інтелектуального розвитку, вони заздалегідь програмуються на успішність. Малюк, якого годували за його першою вимогою (а сучасний погляд на грудне вигодовування не передбачає інакше), не боїться пред’являти себе суспільству.
Отже активна підтримка існуючої практики грудного вигодовування – це шлях для удосконалення людини, до фізичного та інтелектуального зростання здорової нації!

Лікар-педіатр-неонатолог КП ” МКПБ ПМР”

Герасименко Анна Миколаївна

 

29.07.2022.

29.07.2022.

30 липня – Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми!

Проблема торгівлі людьми гостро поставала і у мирний час. Найчастіше жертвами цього явища ставали жінки, яких відправляли за кордон для надання сексуальних послуг, і чоловіки, які потрапляли у трудове рабство.
Через війну Росії проти України ризики торгівлі людьми зросли в декілька разів – перетин кордону, оформлення втрачених документів, переміщення країною, небезпека тепер може бути будь-де. Від початку війни з України, за даними ООН на травень 2022 року виїхало понад 6 мільйонів людей. Однак не всі з них розуміють мови країни, в яку вимушені виїжджати, а тому під виглядом допомоги та працевлаштування їм можуть надходити дуже сумнівні пропозиції. Аби захистити себе та недопустити потрапляння у ситуацію торгівлі людьми, радимо дотримуватись декілька правил:
1. БЕЗПЕКА ДОКУМЕНТІВ:
• нікому і ніколи не віддавайте ваш паспорт або документи дитини, показувати його можна лише прикордонникам під час проходження контролю, документи бажано зберігати не просто в сумці, а десь близько до тіла;
• якщо ви за кордоном і загубили свій паспорт, або ж його відібрали у вас силою, звертайтеся терміново до посольства чи консульства України в країні перебування;
• зробіть копії чи фото своїх документів. Надішліть їх собі на електронну пошту чи збережіть на телефоні.
2. БЕЗПЕКА ПЕРЕСУВАННЯ:
• не сідайте в авто до незнайомої людини, якщо вам все ж таки треба так вчинити, сфотографуйте номер автівки і надішліть вашим близьким;
• повідомляйте про свої поїздки рідних та друзів.
3. БЕЗПЕКА СПІЛКУВАННЯ:
• нікому не віддавайте свій мобільний телефон та інші засоби зв’язку;
• постійно інформуйте близьких про ваше місце перебування та пропозиції щодо працевлаштування, тощо.
• за найменших підозр повідомляйте в служби та/або організації: поліцію, прикордонникам, волонтерам, працівникам гуманітарних місій, тощо;
• домовтеся зі своїми близькими про певне кодове слово, знак або сигнал, що буде означати небезпеку та потребу в допомозі.
4. БЕЗПЕКА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ:
• ніколи не залишайте свій паспорт як заставу та не віддавайте його потенційному роботодавцю або посереднику;
• обов’язково укладайте контракт зрозумілою для вас мовою, один з примірників контракту має бути відданий вам на руки;
• не підписуйте документів, якщо хоча б один із пунктів у ньому вам не зрозумілий.
Дбайте про свою безпеку та пам’ятайте, що за допомогою ви завжди можете звернутись на гарячі лінії щодо запобігання торгівлі людьми. За підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) щоденно з 08:00 до 20:00 працює Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, у тому числі щодо безпечного виїзду за кордон: 0-800-505-501 та 527.
Також діє безкоштовна гаряча лінія психологічної підтримки за номером 0-800-211-444, яка працює з 09:00 до 18:00 у будні та з 10:00 до 17:00 у вихідні.

Рудюк Валерія Русланівна, юрисконсульт

КП «Міський клінічний пологовий будинок ПМР»

28.07.2022.

ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЦЕПТ НА АНТИБІОТИКИ.

З 1 серпня аптеки будуть відпускати антибіотики тільки за рецептом. Виключення – окуповані території та райони проведення бойових дій.
Пацієнти отримуватимуть електронний рецепт для придбання антибіотиків за власні кошти уже з серпня 2022 року. Норма щодо відпуску антибіотиків лише за призначенням лікаря в Україні не є новою, з серпня лише додається цифровий інструмент – електронний рецепт.
Щобільше, рішення є частиною євроінтеграційних процесів України, адже в багатьох країн світу відпуск антибіотиків відбувається саме за рецептом.
З кожним роком лікувати бактеріальні інфекційні хвороби (до прикладу, пневмонію чи туберкульоз) стає все складніше. Уже зовсім скоро нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інфекційні хвороби, які на разі швидко і без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними.
Згідно з даними Центру громадського здоровʼя майже 64% українців помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна лікувати антибіотиками та купують їх без призначення лікаря. Ризик вироблення антибіотикорезистентності зростає і при недотриманні режиму прийому ліків в ситуаціях, коли вони потрібні. Саме тому лікування антибіотиком має призначатися та контролюватися виключно лікарем.
Саме тому впровадження електронного рецепта на антибіотики стане першим кроком у розв’язанні проблеми неконтрольованого вживання рецептурних лікарських засобів.
Нововведення почне працювати в рамках перехідного періоду в медичних закладах, що працюють з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Якщо заклад охорони здоровʼя, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар має виписати паперовий рецепт.
На перехідному періоді пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише предʼявити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження призначення.
Виключення буде діяти тільки для тих аптек, що знаходяться в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Такі аптеки тимчасово на час дії воєнного стану зможуть відпускати пацієнтам антибіотики без рецепта лікаря.
Чи обовʼязково мати декларацію з сімейним лікарем для отримання рецепта?
Рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем.
Чи зможе лікар приватної клініки виписати електронний рецепт?
Лікарі усіх рівнів медичної допомоги, незалежно від форми власності закладу, зможуть здійснювати відпуск електронних рецептів за умови підключення закладу та його працівників до електронної системи охорони здоровʼя.
Що робити, якщо медичний заклад, до якого звертається пацієнт,  не працює з електронною системою охорони здоровʼя?
У такому разі на перехідному періоді передбачається виписка паперового рецепта на антибіотики.
Чи передбачено часткове погашення електронних рецептів? Чи можна буде придбати меншу кількість препарату, ніж вказано у рецепті?
Так, функціонал електронного рецепта дозволяє погасити рецепт частково, тобто придбати меншу кількість лікарського засобу, ніж зазначено в рецепті.
Чи поширюється електронний рецепт на очні краплі/ топічні антибіотики й т.д?
Так, усі препарати, які відносяться до антибактеріальних лікарських засобів (код АТХ – J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України), підлягають відпуску за рецептом за кошти пацієнта. Ця норма стосується усіх форм антибактеріальних лікарських засобів, які підпадають під визначену групу.
Чи будуть діяти паперові рецепти для відпуску препаратів на пільгових умовах? Так, на перехідний період передбачено виписування паперового рецепта медичними закладами, які поки не мають відповідної технічної можливості, тобто не підключені до ЕСОЗ. Крім цього, виписка лікарських препаратів, що відпускаються на пільгових умовах, буде здійснюватися за паперовим рецептом.
Як в нових умовах відпуску антибіотиків можна буде придбати ліки для тварин?
Лікарські препарати для тварин як і раніше можна буде придбати за ветеринарним рецептом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28.07.2022.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ГЕПАТИТАМИ

Щорічно 28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитами.

Вірусний гепатит уражає сотні мільйонів людей у всьому світі.
Гепатит – це дифузне запалення печінки вірусної етіології. Виділяють п’ять основних вірусів гепатиту: типи A, B, C, D , E.
Найбільш розповсюджені симптоми вірусних гепатитів:
виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;
• підвищення температури тіла;
• втрата апетиту;
• діарея;
• блювота;
• неприємні відчуття в животі;
• важкість у правому підребер’ї;
• потемніння сечі (до кольору пива);
• жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.
Вірус гепатиту А передається внаслідок вживання забруднених харчів або води. Ризик інфікування пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, брудні руки). Вірус гепатиту А гине через 5 хв. кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб. Майже всі інфіковані повністю одужують, однак зрідка бувають випадки, коли інфіковані помирають від блискавичної форми. Після перенесеного захворювання формується довічний імунітет. Шляхи інфікування вірусом гепатиту А: вживання забрудненої води або їжі, що можуть містити фекалії інфікованих людей; недотримання особистої гігієни; у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї; деякі види сексуальних стосунків.
Профілактика вірусного гепатиту А:
• дотримання правил особистої гігієни: миття рук перед вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету;
• пити лише кип’ячену воду: кип’ятити слід не менше 10 хв;
• добре мити овочі, фрукти, зелень та ягоди перед вживанням;
• для профілактики інфікування вірусу гепатиту А існує безпечна та ефективна вакцина, виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років).
Гепатит Е — гостре інфекційне захворювання, яке за клінічними проявами подібне до гепатиту А, передається завдяки фекально-оральному механізму передачі інфекції, має доброякісний перебіг, однак у вагітних та породіль характеризується тяжким перебігом з частим розвитком печінкової енцефалопатії і високою летальністю.
Гепатит Е є кишковою інфекцією, яка зазвичай проходить самостійно. Поширюється через забруднену фекаліями воду в ендемічних районах або через споживання непровареного або недовареного м’яса. Можуть виникати епідемії. Гепатит Е має багато подібностей з гепатитом А. Асоціюється з хронічним гепатитом у реципієнтів із трансплантатом солідних органів, пацієнтів, інфікованих вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та у пацієнтів, які лікуються ритуксимабом від неходжкінської лімфоми.
Гепатит B і C — два основних типи вірусних гепатитів. Близько 325 млн людей у світі живуть з хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C. Гепатит D – це запальне ураження печінки, викликане вірусом гепатиту D, якому для реплікації потрібна присутність вірусу гепатиту В. Без наявності у пацієнта вірусу гепатиту В зараження гепатитом D неможливе. Коінфекція вірусами гепатиту D і B вважається найбільш важкою формою хронічного вірусного гепатиту через стрімкіший розвиток гепатоклітинної карциноми та захворювання печінки, що призводить до летального результату.
Єдиним способом профілактики гепатиту D є вакцинація проти гепатиту B.
Шляхи передачі гепатиту B ,С, D:
• від матері до дитини під час народження;
• незахищені статеві контакти;
• небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг,переливання крові тощо);
• використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.
Вірусний гепатит С в більшості випадків (до 90%) розвивається без чітко виражених ознак хвороби і довгий час залишається нерозпізнаним, внаслідок чого, приблизно у 55-85% перехворілих, розвивається хронічний гепатит. У осіб з хронічною інфекцією гепатиту С ризик цирозу печінки становить 15-30% в межах 20 років. Проти гепатиту С щеплення не існує.
Для запобігання зараження гепатитами В, С ,D необхідно:
уникати контакту з біологічними рідинами інших людей, в першу чергу з кров’ю:
• переривання передачі вірусу гепатиту В забезпечують санітарно-гігієнічні заходи: індивідуалізація всіх предметів особистої гігієни і роздільне їх зберігання (прилади для гоління, зубні щітки, мочалки, гребінці та ін.), попередження мікротравм в побуті та на виробництві;
• найчастіше гепатити В і С передаються статевим шляхом, тому слід уникати випадкових статевих зв’язків, використовувати бар’єрні контрацептивні засоби;
• татуювання або пірсинг повинні проводитися тільки стерильним обладнанням;
• уникайте непотрібних ін’єкцій: вибирайте пероральні ліки замість ін’єкцій там, де це можливо.
Найбільш дієвим засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація.
За останні два десятиріччя розширення масштабів вакцинації проти гепатиту В і, як наслідок, зменшення випадків інфікування серед дітей стало великим успіхом у сфері охорони здоров’я. Перше щеплення проти гепатиту В роблять у перші 24 години після народження, друге – у 2 місяці, третє – у 6 місяців. Дуже важливо отримати усі три дози вакцини. Вони захистять людину на все життя.

Канівець Ольга Володимирівна

Заступник директора з організаційно-методичної роботи

 

21.07.2022.

Проблеми непліддя та невиношування. Сучасні можливості медицини.

Проблеми непліддя та невиношування вагітності є серйозним завданням для репродуктивної медицини та основною проблемою багатьох подружніх пар. Приблизно 15% пар мають труднощі в репродуктивній сфері свого життя. Близько 30 % припадає на причини з боку жіночого організму, ще 30% на чоловіче безпліддя, 30% – на причини з боку обох партнерів. Приблизно у 1 пари з 10 обстежених причина може бути не встановлена, що свідчить про наявність ідіопатичного безпліддя. У більшості таких випадків подружжю можна запропонувати сучасні можливості медицини у вирішенні цієї проблеми. Невиношування вагітності також є поширеним ускладненням ранніх термінів вагітності, яке часто має свої причини, фактори ризику та методи лікування. Це все має значний негативний вплив на психоемоційний стан здебільшого жінок, але й також приносить негативний емоційний вплив на чоловіків. На сьогодні багато сімейних пар молодого віку мають активне життя та інші пріоритети, відкладаючи свої репродуктивні плани. Проте, пізній репродуктивний вік є одним із важливих факторів впливу на розвиток непліддя, аномалій плода, мертвонародження та акушерських ускладнень. Дані досліджень Європейської асоціації репродукції людини та ембріології (ESHRE) свідчать про зниження репродуктивного потенціалу і здатності до зачаття із збільшенням віку: якщо подружжя хоче мати сім’ю з двома дітьми, то необхідно планувати першу вагітність до віку партнерки 31 р. А саме у випадку, якщо ДРТ не є можливим варіантом, варто планувати першу дитину до 27 років. Щоб створити сім’ю з однією дитиною, якщо ДРТ є варіантом, можна відкласти народження першої дитини до 37 років. Тому що вже з 27 років починається втрата ооцитів, пік якої доводиться на 35-37 років. Після встановлення діагнозу безпліддя період обстеження, консервативного і оперативного лікування без використання методик допоміжних репродуктивних технологій не повинен перевищувати двох років у пацієнток до 35 років і 1 року у пацієнток після 35 років. Умовно можна поділити безпліддя на два типи: безпліддя, причину якого можна вирішити без застосування ДРТ та безпліддя при якому вагітність не може наступити без ДРТ. Існує багато видів лікування непліддя та невиношування, починаючи від простих консервативних методів, хірургічних маніпуляцій до більш сучасних, складних процедур. Такими є допоміжні репродуктивні технології: індукція овуляції, штучна внутрішньоматкова інсемінація, інтрацитоплазматична ін’єкція сперми(ICSI), інтрацитоплазматична ін’єкція морфологічно відібраної сперми(IMSI), екстракорпоральне запліднення. Індукція овуляції може бути запропонована жінкам з порушенням менструального циклу, гормональним дисбалансом , які супроводжуються відсутністю овуляції та призводять до ановуляторного безпліддя. Важливою умовою для проведення індукції є прохідність маткових труб. При недостатностї яєчників (ІІІ тип) фолікулярний апарат виснажений (синдром передчасного виснаження яєчників) або резистентний до дії гонадотропінів (синдром резистентних яєчників) будь- які методи стимуляції овуляції неефективні. Вагітність в цій ситуації можлива при використанні запліднення in-vitro донорських яйцеклітин. Індукцію проводять гормональними препаратами під контролем ультразвукового дослідження яєчників.
Штучне запліднення або внутрішньоматкова інсемінація передбачає введення сперми чоловіка- партнера (або донора) в матку жінки під час або безпосередньо перед овуляцією. Цей метод може допомогти парам з поганими показниками посткоїтального тесту (взаємодія сперми і цервікального слизу) коли виявляється повна нерухливість сперматозоїдів у слизовому секреті шийки матки; пошкодження залоз, розташованих у шийці матки у результаті конізації шийки матки, що порушує вироблення слизового секрету необхідного для проникнення сперматозоїдів у матку; наявністю антиспермальних антитіл у шийці матки; безпліддям нез’ясованого генезу. Якщо вагітність не досягнута після кількох спроб може знадобитись ЕКЗ або інтрацитоплазматична ін’єкція сперми.
Інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїдів найчастіше застосовується при чоловічому факторі безпліддя пари, а саме, коли є відхилення у спермограмі партнера. Екстракорпоральне запліднення є одним із найбільш поширених та найефективніших методів сучасної репродуктології. ЕК3 – це запліднення гамет поза людським організмом, в лабораторних умовах. Для ЕК3 можливе використання донорських гамет. В циклі штучного запліднення пацієнти проходять наступні етапи лікування:
1)попереднє обстеження обох партнерів відповідно до існуючих вимог (стандартів), які проводяться за 1-2 місяці до початку циклу штучного запліднення;
2)стимуляція дозрівання декількох яйцеклітин в яєчниках жінки. В циклі штучного запліднення з 2-3 дня менструального циклу жінка отримує ін’єкції стимулюючих препаратів, під дією яких в її яєчниках дозріває не одна яйцеклітина, як в природньому менструальному циклі, а одразу декілька, що значно підвищує частоту настання вагітності при штучному заплідненні. Для стимуляції роботи яєчників призначаються препарати гонадотропних гормонів, вводити які потрібно підшкірно або внутрішньом’язево чітко в певні години. Контроль за ростом яйцеклітин проводиться за допомогою ультразвукових досліджень, які починаються з 7-8 дня менструального циклу. До 12 – 13 дня циклу наступає дозрівання яйцеклітин та призначається ін’єкція препарату хоріонічного гонадотропіну з метою стимуляції їх кінцевого дозрівання (“тригер овуляції). Отримання яйцеклітин з яєчників під час амбулаторної процедури проводиться під короткочасним внутрішньовенним знеболенням. Яйцеклітини вилучають шляхом пункції яєчників через піхву спеціальною голкою під контролем ультразвукового дослідження. Пункція яєчників виконується через 34-36 годин після ін’єкції хоріонічного гонадотропіну. Після отримання сперми чоловіка проводиться її спеціальна обробка, що дозволяє відібрати найбільш рухомі, життєздатні сперматозоїди. Запліднення яйцеклітин спермою чоловіка та культивування отриманих ембріонів в лабораторії здійснюється протягом 3-5 днів. Після пункції яйцеклітин ембріолог під мікроскопом обирає здатні до запліднення. Потім сперматозоїди та яйцеклітини змішують та одразу після цього поміщають в інкубатор в спеціальному ембріологічному посуді, який містить поживне середовище, необхідне для підтримання нормальної життєздатності клітин. Інкубатор імітує умови організму людини, тобто підтримує певний температурний, газовий режим, вологість. Через 18 годин відбувається запліднення – формується ембріон. 3азвичай запліднюються не всі отримані у жінки клітини, що обумовлено об’єктивними природними факторами. Через 16-18 годин після запліднення формується зигота – запліднена яйцеклітина з чоловічим та жіночим пронуклеусами. Через 20-22 години відбувається перше дроблення заплідненої яйцеклітини. При правильному дробленні на другу добу після запліднення ембріон складається з 4-х клітин (бластомерів). На четверту добу формується морула – клітинна маса, утворена бластомерами, що злилися. На п’яту добу після запліднення морула трансформується в бластоцисту — скупчення клітин трофобласта та ембріобласта, що формують невелику порожнину, заповнену рідиною. Переніс отриманих методом штучного запліднення ембріонів в матку жінки відбувається через 3- 5 днів після пункції яєчників. Обов’язково перед ембріотрансферингом проводять генетичне дослідження клітин ембріону. Це запобігає пересадці ембріонів з хромосомними аномаліями. Як правило, в порожнину матки переносять не більше 2-х ембріонів. Переніс ембріонів проводять на гінекологічному кріслі за допомогою спеціaльного пластикового катетера без розширення шийки матки та інших травматичних маніпуляцій. Процедура не потребує знеболення та проводиться під контролем ультразвукового дослідження для того, щоб впевнитися в попаданніі ембріонів з катетера в порожнину матки. Прийом призначених лікарем гормональних препаратів протягом декількох тижнів після переносу ембріонів необхідно для підтримання розвитку вагітності в організмі жінки. Після двох тижнів після переносу ембріону визначають рівень хоріонічного гонадтропіну людини,який свідчить про наступлення вагітності, через 3 тижні проводять ультразвукове дослідження.
Результативність штучного запліднення залежить від віку жінки, стану порожнини матки,якості яйцеклітин та сперми, і складає в різних вікових групах від 15% до 70%.
Статистично кожна 5-а сім’я в Україні вважається безплідною. На сьогоднішній день в світі більше 5 млн дітей народилося за допомогою ЕКЗ. Можливості репродуктології активно розвиваються та з кожним роком ця цифра збільшується.

Мохначова Лариса Василівна

Завідувачка відділення патології вагітності та
екстрагенітальної патології з ліжками для невиношування
КП «Міський клінічний пологовий будинок
Полтавської міської ради»

16.07.2022.

15.07.2022.

Досягнення в лікуванні найменших пацієнтів.

Здоров’я дитячого населення відображає рівень соціально-економічного розвитку держави. Становлення системи охорони здоров’я дітей – це тривалий і складний процес, який повинен враховувати усі виклики сьогодення та ефективно використовувати існуючі ресурси.
Малюкова, неонатальна та перинатальна смертність є важливими медико-демографічними показниками, що найбільш об’єктивно віддзеркалюють стан здоров’я населення, рівень соціально-економічного розвитку суспільства та системи охорони здоров’я. Стан здоров’я новонародженої дитини залежить від репродуктивного та соматичного здоров’я батьків, їх усвідомленого ставлення до планування вагітності та народження дитини, перебігу вагітності та пологів, доступності до основних перинатальних послуг та, у разі потреби, до спеціалізованої медичної допомоги, а також, забезпечення необхідного обсягу та якості медичної допомоги на подальших етапах розвитку дитини.
Не одне століття люди намагалися полегшити процес народження нового життя, максимально зменшивши відсоток смертності, вроджених патологій і ранньої інвалідності дітей.
Медична допомога новонародженим на сучасному етапі включає спостереження за здоровими новонародженими, реанімаційну допомогу та стабілізацію стану дитини при народженні, інтенсивну терапію новонароджених та передчасно народжених дітей, виходжування дітей з дуже малою масою тіла при народженні, спостереження за станом здоров’я та розвитком дітей з перинатальною патологією.
Сучасні перинатальні технології – це комплекс заходів і методів, спрямованих на зниження материнської і перинатальної захворюваності і смертності. Вони сприяють ефективному зниженню інфекційно-запальних захворювань породіль, новонароджених (у 7-15 разів), немовлят (у 6 разів), підвищити індекс здоров’я дітей в 2 рази і більше.
Новітні технології інтенсивної терапії новонароджених включають неінвазивну підтримку дихання, зокрема СРАР терапію, сурфактантну терапію, штучну вентиляцію легень за показаннями, ранній початок ентерального та парентерального харчування, моніторинг стану органів та систем організму, бактеріологічне дослідження крові до початку антибактеріальної терапії, моніторинг біохімічних показників, в тому числі неіназивними методами, сучасні методи нейровізуалізації.
Робота українських неонатологів базується на кращих світових стандартах і міжнародних протоколах надання допомоги новонародженим.
Сучасна неонатологія в Україні має мультидисциплінарну спрямованість із метою ранньої діагностики та лікування, забезпечення оптимального стану здоров’я та розвитку новонароджених із перинатальною патологією, ураженнями ЦНС, вродженими вадами розвитку.
Неонатологія має неймовірно великий потенціал розвитку. По-перше, тому що це молода спеціальність. Тридцять років тому вона тільки зароджувалась і була частиною педіатрії. Сьогодні ж неонатологія повністю відрізняється від педіатрії і є високотехнологічною галуззю медицини, в якій задіяний найвищий рівень технологій. У майбутньому, окрім уміння використовувати високотехнологічні пристрої, нам належить дізнатися ще більше тонкощів фізіології, особливо серця та легень. Сьогодні ми багато що знаємо про харчування, але необхідно вдосконалюватися у питаннях вентиляції, гемодинаміки та ін.
Неонатологія — дуже рентабельна сфера, адже більшість дітей виростають здоровими і живуть продуктивним життям, приносячи чималу користь суспільству. В останні 30-40 років неонатологія значно розвивалася, і сьогодні є можливість багато в чому допомогти передчасно народженим дітям. Виживання їх набагато вище, а прогнози набагато кращі. Ми краще знаємо, як організувати харчування таких дітей, здійснювати контроль за інфекційними захворюваннями. Але найбільш складними є все ж таки проблеми з мозком. Сподіваємося, що з подальшим розвитком неонатології ми знайдемо відповіді на усі інші питання.
Більшість людей, які працюють у сфері неонатології, люблять свою роботу. Дуже приємно спостерігати, як діти розвиваються, якими виростають, стають щасливими. У цій сфері медицини дуже велика віддача, і вона коштує всіх безсонних ночей. Адже неонатологія — це командна робота лікарів, медсестер та батьків, робота 24 години на добу 7 днів на тиждень. Батьки – це частина цієї команди і їх необхідно залучити до процесу із самого початку. Вони повинні проводити з дитиною якнайбільше часу.
Що стосується сучасного етапу розвитку неонатології,то можна сказати, що ми стали м’якшими. 20 років тому ми використовували багато інвазивних технологій і лікування було досить агресивним. Сьогодні ситуація дещо змінилася. Зростає рівень неінвазивних методик лікування, покращується медикаментозне забезпечення лікувального процесу, розроблені та застосовуються в неонатальній практиці розчини для парентерального харчування новонароджених. Сьогодні ми знаємо, що найкраще харчування для немовляти — грудне молоко, і його не слід замінювати будь-якою формулою.
Питання етики в неонатології залишаться одними з найважливіших у найближчі 10–15 років. Ми зобов’язані нести відповідальність за свої рішення перед суспільством, адже важливо, щоб збережене життя було якісним.

Басалик Галина Дмитрівна

Завідувачка відділення інтенсивної терапії новонароджених
КП «Міський клінічний пологовий будинок ПМР»

11.07.2022.

Дитина – немовля. Вікові особливості.

Немовля — дитина у віці від народження до року. Розрізняють період новонародженості (перші 4 тижні після народження) і грудний вік (від 4 тижнів до 1 року). Розвиток немовляти розділити на різні сфери можна вельми умовно. Жодна сфера не може розвиватися ізольовано. Образно кажучи, розвиток дитини можна порівняти з рухом триколісного велосипеда: усі його колеса мають обертатися для того, щоб рух відбувався. Так і сфери розвитку дитини ,які умовно зазвичай відокремлюють три сфери: руховий розвиток, когнітивний розвиток і соціально-емоційна сфера, не можуть розвиватися одна без одної.
Перший рік життя малюка – це особливий період в житті сім’ї. Новий ритм життя, нові клопоти, нові звички. Кожен день малюк відкриває для себе світ, радуючи батьків навіть найменшим досягненням. Щоб сімейне щастя було безхмарним, а дитинство радісним, мамі і татові важливо знати все про розвиток дитини по місяцях.
Перший місяць
Це період адаптації для всіх: немовляти – до світу, а батьків – до світу, в якому є малюк. Тому дуже важливо знати, як розвивається дитина в перший
місяць життя:
- дитина до місяця майже весь час спить;
- рухи малюка в перший місяць життя хаотичні;
- малюк, лежачи на животі, намагається підняти голівку на кілька секунд;
- може ненадовго зупиняти погляд на одному предметі;
- впізнає маму по голосу і запаху;
- плаче, коли голодний і відчуває дискомфорт від мокрого підгузку.
Розвиток дитини в 2 місяці
У цей час малюк стає більш активним, ніж в перший місяць:
- дитина спить в середньому по 20 хвилин на годину;
- повертається з боків на спинку;
- реагує на звуки, піднімає і повертає голівку;
- може ненадовго підняти і утримати голову, лежачи на животі;
- тягне ручки до мами;
- агукає;
- смокче пальці рук і ніг, активно їх досліджуючи;
- намагається дотягнутися до іграшки;
- починає розрізняти кольори.
Розвиток дитини в 3 місяці
Малюк до третього місяця помітно підріс, у нього з’явилися нові навички:
- впевнено тримає голівку;
- перевертається зі спинки на бочок;
- намагається спиратися на лікті, лежачи на животі;
- розуміє, звідки йде звук і повертає голову у цьому напрямку;
- тягне до рота все, що потрапляє в руки;
- хапає іграшки, до яких може дотягнутися, утримує їх у руці.
Розвиток дитини в 4 місяці.
Малюк дорослішає на очах. У 4 місяці він уже не просто пізнає вас, але і потроху розуміє звернену мову, вливається в режим сім’ї:
- повзає на животі;
- намагається сісти;
- перевертається з живота на спинку;
- усвідомлено бере і кидає іграшки;
- намагається підтримувати пляшечку при годуванні.
Розвиток дитини в 5-6 місяців
Малюк починає всім цікавитися, на прогулянці все привертає його увагу. Він дуже проявляє активність:
- дитина деякий час сидить, спираючись;
- починає потроху повзати;
- в цей період у деяких дітей вже починають прорізуватися зубки, тому придбайте безпечний прорізувач;
- в цей час можна починати потроху вводити прикорм.
Актуальними для розвитку дрібної моторики будуть різні сортери, іграшки-молоточки. Але будьте уважні до дрібних деталей: маленький чомучка може проковтнути їх або спробувати засунути до носа. Купуйте малюкові рельєфний прорізувач для зубів (з нетоксичного гелю або пластика), який може стати також цікавою іграшкою.
Розвиток дитини у 7-8 місяців
Це період початку соціалізації малюка, він намагається у всьому копіювати батьків:
- дитина впевнено сидить;
- намагається встати на ніжки, тримаючись за бортик ліжечка;
- добре повзає, особливо за іграшкою;
- проявляє інтерес до їжі із загального столу, п’є з чашки за підтримки дорослого;
- продовжують прорізуватися зубки. За достатньої їх кількості, малюк може жувати м’яку їжу;
- встає на карачки.
Малюк намагається вимовляти перші слова з повторюваних складів (ма-ма, та-то і т.д), імітує звуки.
Розвиток дитини в 9-11 місяців
У цей час ваш малюк буде вас дивувати все більше і більше своїми досягненнями:
- впевнено стоїть, тримаючись за ручку;
- ходить за допомогою дорослих;
- активно пробує нові продукти;
- з’являється багато усвідомлених рухів.
Малюк починає піклуватися про маму, висловлює знаки уваги. Малюк розуміє, що можна, а що не можна, виконує перші прохання. Це період активного розвитку мовного апарату, розмовляйте з малюком постійно, називайте усі речі, які вас оточують. І тоді ваш малюк заговорить у відповідь!
Розвиток дитини в рік.
Дитина в рік – це вже повноцінна людина. Тільки маленька. Вона потихеньку ходить, говорить (словниковий запас 10-12 слів). Може висловити свої почуття, проявляє емпатію, намагається дружити з дітьми. Малюк готовий до нових відкриттів, адже у світі стільки всього потрібно ще дізнатися!
Пам’ятайте, що середній вік для досягнення певних етапів розвитку – це лише середні показники. Деякі немовлята досягатимуть раніше, а інші – пізніше – і це зазвичай все нормально. Але якщо у вас виникли занепокоєння, зверніться до лікаря вашої дитини.

Шуміліна Ніна Сергіївна

Завідувачка відділення постнатальної реабілітації та ІІ етапу виходжування новонароджених
КП «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради»

08.07.2022.

НІХТО НЕ БАЧИТЬ СВІТ ТАК, ЯК АКУШЕРКА.

З представниками цієї професії, як мінімум раз у житті, зустрічався кожен з нас. Щоправда, у дуже юному віці – одна-дві хвилини від народження. І це доленосне побачення не залишає відбитка у людській пам’яті. На превеликий жаль, адже професія акушера варта того, щоб дізнатися про неї детальніше!
Сам термін «акушер» походить від французького слова accoucheur (дослівно: «той, хто знаходиться біля ложа»). Тобто акушерки – головні помічниці жінок під час вагітності та пологів. Вони протягом усього періоду народження дитини перебувають поруч із роділлею, підтримують її у цей невимовно важливий та складний для кожної жінки день – день появи на світ нової маленької людини!
Акушерки працювали в поті чола задовго до того, як перший лікар-спеціаліст з’явився на світ! Майже у всіх культурах їхня праця вважалася пов’язаною з магією, чаклунством. Це цілком зрозуміло, адже народження нового життя і сьогодні ми сприймаємо як чудове диво. Жінка, що допомагає при пологах, повинна бути ще й досвідченим психологом. Завдання акушерки полягає в тому, аби заспокоїти жінку і допомогти їй. Акушерка не просто досвідчений медичний працівник, що володіє глибокими знаннями, – вона друг і помічник. Вона може бути лагідною та різкою, може поспівчувати або навіть підвищити голос. І не варто ображатися на це.
Акушерка несе відповідальність відразу за два життя – мами та дитини. Але головна відмінність роботи акушерки від інших медичних спеціальностей полягає в тому, що вона має справу не з хворою, а зі здоровою людиною. Саме тому вона не тільки повинна мати чіткі знання, але і бути чуйною, тактовною, здатною швидко приймати вірні рішення, контролювати ситуацію, аби природний процес пройшов без ускладнень. Для того, щоб працювати в акушерстві необхідно мати наступні якості: уважність, спостережливість, самоорганізація, терпіння, стресостійкість, ввічливість, коректність у спілкуванні, відповідальне ставлення до роботи.
Робота акушерки заслуговує на велику повагу. Досвідчені представниці цієї професії кажуть, що у пологовому будинку панує своя особлива атмосфера. Це атмосфера нового життя, абсолютно чистої енергетики, неймовірного щастя, що дістається високою ціною.
В акушерстві немає місця «випадковим» людям. І тому ті спеціалісти, які присвячують цій справі своє життя, дійсно заслуговують на визнання та шанобливе ставлення.

Цьохла Сергій Григорович

Завідуючий пологовим відділення
КП «Міський клінічний пологовий будинок ПМР»

08.07.2022.

Без сім’ї немає щастя на землі.

Весь світ знає, якою талановитою, працелюбною, духовно багатою є українська нація. Ці високі якості закладаються саме в сім’ї, де дитина отримує перші уроки любові до батьків, до своєї Батьківщини.
Здавна відомо, що родина – це невичерпне джерело наснаги, любові та батьківської турботи.
Життя триває і час вносить свої корективи, але важливість створення непохитної сім’ї лишається пріоритетом і зараз.
Родина – це найдорожчий і найцінніший скарб.
З сім’ї починається життя людини.
Для дітей родина – це своєрідне середовище, яке є найкомфортнішим та найбезпечнішим, де складаються умови психічного, фізичного, інтелектуального та емоційного розвитку.
Мати міцну, велику, люблячу родину у всі часи було і є почесним. А повага до батьків, любов до дітей – ці родинні традиції передаються із покоління в покоління.
Сім’я, як основний елемент суспільства, була і залишається берегинею людських цінностей.
Родина – це найбільша цінність у житті будь-якого українця.
І будь-яка родина відчуває свою силу лише тоді, коли в ній народжуються діти.
Ми радіємо, що саме в нашому пологовому будинку щорічно близько 2500 сімей стають іще щасливішими.
У всеукраїнський день родини бажаємо, щоб вона була тихою і затишною гаванню. Нехай підтримка найрідніших допомагає впоратися з будь-якими викликами долі.
Нехай в сім’ї та в Україні буде мир і любов.

Удовицька Наталія Олегівна,

Директор КП «Міський клінічний пологовий будинок
Полтавської міської ради»

28.06.2022.

Конституція України – найдемократичніша у світі!
Цього року  Конституції України виповнилось 26 років. Відповідно до статті 161 Конституції, день прийняття є державним святом — Днем Конституції України. Над Конституцією України працювали 6 років – з 1990 по 1996 рік. За цей час було запропоновано понад 15 варіантів документу. 27 червня 1996 року  парламент вирішив розглядати проєкт Конституції на одному засіданні без перерв. Обговорення у Верховній Раді тривало близько однієї доби.  28 червня 1996 року о 9:20 відбулось голосування за ухвалення Конституції – «за» проголосували 315 депутатів з 300 необхідних. Вітаючи ухвалення Конституції України, міжнародна спільнота визнала її однією з найдемократичніших у світі.
Які би правильні речі не декларувала наша Конституція, але найголовніше що Держава – для Людини, а не навпаки. Конституція увійшла в суспільне життя як головний оберіг державності та демократії, гарант незалежності та соборності України. Цей документ стосується кожного з нас, а для країни є основою основ. У Конституції закріплено територіальні межі та суверенітет України, право кожного з нас вільно жити, працювати і висловлювати власну точку зору.
Сьогодні мільйони українців виборюють право на життя та свободу, волю та незалежність нашого народу. Хоча життя з настанням воєнного часу змінилося, наші принципи залишаються незмінними. Віримо в нашу Україну та поважаємо нашу Конституцію.
З Днем Конституції України! Бажаємо нашій країні миру, процвітання, швидкого відновлення та світлого майбутнього для кожного з нас!
Слава Україні
Разом до перемоги!
Рудюк Валерія Русланівна, юрисконсульт
КП «Міський клінічний пологовий будинок ПМР»

27.06.2022.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ ЗЛОВЖИВАННЯМ НАРКОТИЧНИМИ ЗАСОБАМИ ТА ЇХ НЕЗАКОННИМ ОБІГОМ
У 1987 р. Генеральна Асамблея ООН ухвалила щорічно відзначати 26 червня як Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом.
За даними Міністерства внутрішніх справ України щорічна кількість наркозалежних в нашій країні збільшується.
Профілактика наркоманії вкрай важлива, і ця делікатна справа повинна починатися з сім’ї. При дотриманні певних профілактичних заходів можна уберегти дитину, підлітка від вживання наркотиків. Для цього необхідно:
- спілкуватися з дитиною;
- ставити себе на місце дитини;
- проводити час разом;
- дружити з його друзями;
- подавати гарний приклад.
Хотілося б зупинитися на тому, який жахливий вплив мають наркотики на майбутню дитину.
Бажання багатьох жінок відчути радість материнства, дати життя здоровій дитині зрозуміле і органічне. Однак, споживання наркотиків може стати серйозною перешкодою. Проведені дослідження показали, що для таких жінок характерні швидкі і стрімкі пологи ( >75%), хронічна плацентарна недостатність майже у 60%, маса плаценти на 10-20% нижче норми. У 95% випадків лікарі констатували факт інфекційного ураження плаценти, 85% новонароджених народились з дефіцитом маси тіла, у 80% була діагностована затримка внутрішньоутробного розвитку. Більше ніж у 90% новонароджених розвивався абстинентний синдром.
Героїн – це один з найвідоміших наркотиків і один з найстрашніших. Справитися з героїновою залежністю дуже важко, а народити здорову дитину з таким діагнозом просто неможливо. Викидень і мертвонародження — основні наслідки цієї небезпечної звички. А ризик, що малюк стане жертвою синдрому раптової дитячої смерті, виростає в рази. В 95% випадків новонароджені дітки страждають від сильного абстинентного синдрому. В абсолютній більшості випадків опіоїди викликають гіпоксію плода (нестача кисню при вагітності і пологах). У поєднанні з малою вагою це може привести до проблем в майбутньому: сповільненого мовному розвитку, поганому навчанню, труднощів у поведінці.
Амфетамінову залежність медики вважають найнебезпечнішою для майбутніх мам. Найбільш помітний ознака такої наркоманії — сильне виснаження. При амфетаміновій наркоманії досить часто діагностується гіпоксія плода і відшарування плаценти. З’являються більш небезпечні наслідки — недостатня вага, тахікардія і підвищений тиск у плода. Абстинентний синдром зазвичай проявляється не плачем, а млявістю, сонливістю, порушенням апетиту у малюка. Підвищений ризик вроджених аномалій.
Основні наслідки вживання марихуани мамою під час вагітності для новонароджених дітей — це затримка розвитку, повільний набір ваги, патології зору та нервової системи. У хлопчиків може знижуватися в майбутньому репродуктивна функція. Повністю шкода захоплення марихуаною майбутніх мам проявляється через роки після народження малюка. Такі дітки страждають розладами уваги та пам’яті, гіперактивні, при цьому важко знаходять спільну мову з однолітками і налагоджують соціальні зв’язки. У них серйозні проблеми з навчанням, що виливається в індивідуальну навчальну програму або «клас корекції».
Особливість опіоїдних наркотиків — це стрімкий розвиток фізичної і психологічної залежності. Якщо жінка вживала перед вагітністю такі речовини, дізнавшись про своє становище, рідко відмовляється від наркотика, це призводить до сильного абстинентного синдрому (ломки). Синдром відміни може спровокувати найстрашніші наслідки:
- викидень або народження мертвої дитини;
- відшарування плаценти і передчасні пологи;
- тяжка гіпоксія плода;
- раптова смерть новонародженого малюка.
В майбутньому у дітей можливі наступні порушення: уповільнений розвиток моторики й мови, труднощі зі слуховим і зоровим сприйняттям, косоокість, проблеми розвитку пізнавальних процесів.
Перші ознаки вживання кокаїну — це спазм судин, різкий стрибок артеріального тиску вгору, сильна тахікардія. Все це ще не народжений малюк переживає разом з мамою, тому кокаїн під час вагітності часто викликає викидень, внутрішньоутробну загибель плода, передчасні пологи. Дуже часто при такій жіночій наркоманії спостерігається повністю затримка внутрішньоутробного розвитку, гіпоксія, внутрішньочерепний крововилив. Вкрай високий ризик вроджених аномалій, особливо патологій шлунково-кишкового тракту, нирок, сечостатевих шляхів. «Кокаїнові» дітки нерідко мають пожиттєву інвалідність.
Не існує наркотиків, які можна безпечно вживати під час вагітності!
Проблема наркоманії може бути вирішена лише тоді, коли суспільство буде з належною увагою до неї ставитись, докладаючи всіх зусиль для її викорінення.
​Пам’ятайте! Тільки завдяки спільним зусиллям можна досягти позитивних результатів у вирішенні глобальної проблеми сучасності – НАРКОМАНІЇ. Наркоманія – це виклик усьому людству і кожній сім’ї окремо. І від того, як ми на нього відповімо, залежить наше майбутнє!
Рудюк Валерія Русланівна, юрисконсульт
КП «Міський клінічний пологовий будинок ПМР»

21.06.2022.

13.06.2022.

09.06.2022.

Бути психологом. Що це означає?
“Ну що, будете мене лікувати?”, “Я нормальна/ний”, “Ви ж психолог, гляньте і розкажіть щось про мене”. Так чи інакше, кожен з психологів зустрічався з цими висловами. На жаль, досі в суспільстві поширена думка, що “психолог”, “психотерапевт” і “психіатр” одна й та ж професія. Варто зазначити – психолог не працює з психічними відхиленнями як психіатр. Психолог не працює зі складними випадками та глибокими психологічними травмами як психотерапевт. Психолог має справу зі здоровими людьми, що мають ті чи інші труднощі в особистій чи соціальній сферах. І звертатися до психолога не соромно, звертатися до психолога нормально. Це акт турботи про себе та своє ментальне здоров’я, якщо для цього є потреба.
А чи правда те, що психолог дає поради? Якщо ж ні, то чим він займається? Не варто очікувати, що спеціаліст вирішить вашу проблему за вас. Психолог не дає чітких настанов та інструкцій, він не чарівна таблетка для одноразового прийому. Скоріше, це такий собі маячок-провідник на шляху до змін, що може підсвітити страхи, переживання, створює умови для пошуку самою людиною варіантів рішень. Він – підтримка, сторона, яка розуміє і дозволяє бути людині самою собою без зайвих оцінок та упереджень. Проте варто пам’ятати, що консультативний процес – це спільна робота психолога і клієнта.
Наївно думати, що психолог все бачить в людині. Насправді, це ще один міф. Психолог не гадалка, сканер чи екстрасенс. Про людину можна багато чого зрозуміти тільки завдяки тому, що психолог буде розмовляти з нею. Він має інструменти, знання й досвід, що допомагають пов’язувати неочевидне та робити висновки.
А ще психолог точно не ворог. Він, як ніхто інший, зацікавлений у тому, щоб його клієнти відчували себе у його присутності безпечно і комфортно.
Так і в пологовому будинку психологічна служба націлена на те, щоб надавати психологічну підтримку вагітним, молодим мамам і татам, шляхом інформування та проведення бесід і консультацій, здійснювати просвітницьку роботу, забезпечувати психологічний супровід батьків (особливо мам) передчасно народжених дітей та новонароджених, які потребують перебування в стаціонарі, за запитом консультувати жінок, що опинилися в будь-якій складній життєвій ситуації, при соматичних проблемах з боку як жінки так і дитини, здійснювати за потреби профілактику емоційного вигорання серед співробітників.
Всі ці напрямки роботи поєднані особливостями сприйняття діяльності самим психологом. Адже, бути психологом – це вірити у людину, навіть тоді, коли вона не вірить у себе, приймати з усіма історіями, страхами і тривогами, помилками та емоціями. Бути психологом – розуміти та не засуджувати вчинки, дозволяти людині бути самою собою і не соромитися себе. Бути психологом – перш за все бути людиною, дозволяти помилятися іншим і собі, бути терпимим до того, щоб разом з людиною проходити шлях, часом складний і тернистий, але, незважаючи ні на що, вірити. Вірити в людей. І в себе теж.
Громак Любава Іванівна,
практичний психолог
консультативно-діагностичної поліклініки
КП “МКПБ ПМР”

03.06.2022.

31.05.2022.

23.05.2022.

19.05.2022.

16.02.2022.

11.02.2022.

Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я доступні за посиланням:

https://www.kmu.gov.ua/npas/deyaki-pitannya-oplati-praci-medichn-a2?fbclid=IwAR1iYePi_70E0wEkcLO_xGfx7JCyxogmPPlyXSrZ33MPBIYaF6a_GvQKCOM

11.02.2022.

Адміністрація «Комунального підприємства Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради» інформує громадськість, що заробітна плата лікарям та середньому медичному персоналу за січень 2022 року виплачена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №2 від 12.01.2022 року «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» у повному обсязі.

24.12.2021.

 

Проведення інформаційної кампанії “Місяць цифрової грамотності” в КП “МКПБ ПМР”

Просимо долучитися до реєстрації на сайті:   https://osvita.diia.gov.ua/, -      та переглянути  освітні серіали: 
Основи кібергігієни:  https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyber-hygiene  Кіберняні: https://osvita.diia.gov.ua/courses/cybernanny 
Ділимося з Вами корисними порадами щодо використання цифрових сервісів і рішень: https://cutt.ly/ZR3VlVN
_Doc-v-4_1
_Doc-v-4_2
 

_Doc-v-4_3
_Doc-v-4_4

 

11.08.2021.

03.08.2021.

Новини та інформація про вакцини і вакцинацію: https://vaccination.covid19.gov.ua/news

Аналітичні панелі / дашборди:  https://health-security.rnbo.gov.ua/vaccination

Для медиків про COVID-19: https://vaccination.covid19.gov.ua/for-doctors

Антифейки про вакцинацію від COVID-19: https://vaccination.covid19.gov.ua/articles/antifakes

Часті питання про вакцинацію: https://vaccination.covid19.gov.ua/articles/questionsanswers

 

14.07.2021.

ЮНІСЕФ разом з Міністерством охорони здоров’я та Центром громадського здоров’я за підтримки уряду Швейцарії створили збірник «Запитання та відповіді про вакцинацію для всіх, кому 60+». Електронну версію збірника для літніх людей можна завантажити:   bit.ly/elderly_vaccination.

Друковані екземпляри будуть надіслані у всі регіони України.

 • В Україні зареєстрували вакцину Janssen проти COVID-19. Докладніше про використання вакцини Janssen читайте на сайті МОЗ: bit.ly/3qZrZ5f
  Матеріали для публікації: 
  bit.ly/3dJeMrN 

Україна вводить запобіжні заходи, щоб не допустити розповсюдження нового штаму вірусу «Дельта».Детально про оновлені правила в’їзду в Україну та кому треба встановлювати застосунок «Вдома» читайте на сайті МОЗ:  bit.ly/2UqmfF4 

 • Коли можна отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію та чим воно від-різняється від «ковідного сертифіката». Відеореліз з роз’ясненями можна перег-ляднутиhttps://www.facebook.com/moz.ukr/posts/1871158019713961

13 травня 2021 р.

23 квітня 2021р.

Тренінг з пожежної безпеки, проведений у квітні місяці 2021р.

https://youtu.be/O-MMjCWvSyg

23 березня 2021 р.

Пологові будинки Полтавщини отримали ноутбуки для надання комплексної послуги “єМалятко”

15 березня 2021 р.

https://kolo.news/category/zdorove/25166?utm_source=facebook_pology&utm_medium=medyzyna_Poltava&utm_campaign=trafik&fbclid=IwAR3EwyFlBtCeQbSXQFL3WUqYMLlLlp9sHaTHLJblYMUU1vaMkceRucNFHfI

11 березня 2021 р.

https://kolo.news/category/zdorove/25098?utm_source=facebookvagitna&utm_medium=medicina_poltava&utm_campaign=trafik&fbclid=IwAR3tvp6cK6u4YK96-RttJYVwTeqMLidkF9FcH9e46_ArYdIY6jAdL7bQCCc

7 серпня 2020 р.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ для просмотру доступна за посиланням:

https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vTJ1RdnVDGYlYhh9Uwf0kZtbO3lZBnclHD0xHphXXRfvfFW1jHAnH6zpHeqXO6yFp_NQzgOnEzfZimj/pub?start=false&loop=false&delayms=3000&fbclid=IwAR3onKPnBwtO6o3o75bYhICDwGN0NEWK44SBN0bM5cNEjZetws63WVdAnUI#slide=id.p1

ГРУДНЕ МОЛОКО – БЕЗЦІННИЙ ДАР ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ

До Всесвітнього тижня підтримки грудного

вигодовування – із 1 по 7 серпня

Материнське молоко – ключовий біологічний продукт, що не тільки забезпечує повноцінну потребу дітей перших місяців життя в основних харчових нутрієнтах, а також створює основу неспецифічної імунологічної резистентності. Наявність клітинних імунних факторів компенсує функціональну незрілість імунної системи слизових оболонок немовляти, сприяє формуванню харчової толерантності і контролює фізіологічний мікробіоценоз кишківника.

Склад молока

Грудне молоко має багатокомпонентний хімічний склад, а за біологічною цінністю перевищує всі інші продукти, що зустрічаються в природі. За один лактаційний період молочна залоза секретує і виділяє велику кількість речовин, маса яких перевищує масу тіла секретуючого організму. У молоці міститься більше 100 компонентів, в тому числі понад 30 жирних кислот, 20 амінокислот, близько 40 різних мінералів, 17 вітамінів, десятки ферментів, різні вуглеводи, гормони, специфічні ростові фактори, простогландини та комплекс чинників з протизапальною активністю. Склад молока змінюється в залежності від періоду лактації.

Молозиво – продукт високої щільності з великим вмістом білка (4-7%), представленого імуноглобулінами, іншими захисними факторами, гормонами, ферментами. Імуноглобуліни молозива захищають незрілу слизову поверхню кишківника від проникнення через неї не тільки мікроорганізмів, а й великих білкових молекул. Крім того, в молозиві міститься велика кількість глікопротеїнів із високою молекулярною масою, що беруть безпосередню участь у формуванні слизового шару кишківника. Вміщені в молозиві у високих концентраціях фактори росту сприяють оптимальному дозріванню органів і систем, у першу чергу, слизової шлунково-кишкового тракту. Останнім часом встановлено факт присутності в молозиві біфідо- і лактобактерій, які сприяють становленню нормальної мікробіоти кишечника дитини.

Установлено, що 18 білкових фракцій жіночого молока ідентичні таким у сироватці крові. Жоден із білків жіночого молока не ідентичний білкам коров’ячого молока.

Нуклеотиди – біополімери, попередники ДНК і РНК, – були виявлені в грудному молоці близько 30 років тому. В організмі людини синтез нуклеотидів обмежений, вимагає великих енерговитрат і можливий тільки в деяких тканинах. Наявність нуклеотидів в їжі – це практично єдина можливість їх надходження в організм людини. Вони сприяють дозріванню імунної системи та беруть участь у формуванні імунної відповіді.

З’ясовано, що для немовлят материнське молоко є єдиним джерелом IgA, який складає до 95,2% усіх класів імуноглобулінів. Відомо, що імуноглобуліни грудного молока, більшою мірою секреторний імуноглобулін А (sIgA), захищають слизові оболонки шлунково-кишкового тракту від заселення патогенними мікробами і вірусами, сприяють формуванню нормальної кишкової флори, захищають від кишкових інфекцій. Показано, що куріння жінки під час лактації сприяє значному зменшенню вмісту sIgA в грудному молоці. Також відзначено, що рівень sIgА виявляється в меншій концентрації в молоці у повторнородящих жінок.

Як довго годувати грудьми? Міфи і правда

Один із найпоширеніших міфів про грудне вигодовування звучить так: після року молоко не має нічого корисного для дитини, а грудне вигодовування в такому віці – це погана звичка малюка. Час розвіяти цей міф.

Ми орієнтуємося на рекомендацію ВООЗ: «Годувати дитину грудьми до 2 років та довше, за бажанням матері та дитини».

Тривале грудне вигодовування корисне для мами. Перший рік годування грудьми знижує ризик виникнення онкологічних захворювань статевої системи та молочних залоз на 32%, кожен наступний рік на 19%. І це завдяки тому, що у грудному молоці є речовина лактаптин, що спричиняє загибель пухлинних клітин ще на початкових етапах їх “неправильного розвитку “.

Грудне вигодовування є профілактикою ожиріння. Процес утворення молока та годування грудьми – енергозатратний, близько 500 ккал у день іде на лактацію. Тому зазвичай є рекомендація «їсти за двох». Цього робити, звичайно, не потрібно, проте розрахувати спожиту/використану енергію можна для раціоналізації життя. Також у грудному молоці високий рівень холестеролу та Омега 3 – так званих «хороших речовин», які в циклі обміну жирів беруть активну участь у перетворенні їх на енергію, а не відкладаються у вигляді зайвих кілограмів.

Існує міф, що у мам під час грудного вигодовування весь кальцій іде в молоко, це викликає остеопороз, тому припиняти годування потрібно якомога раніше. А дехто рекомендує пити біодобавки, щоб поповнити запаси. Насправді, природою закладено так, що підвищена втрата кальцію та фосфору з молоком провокує посилене всмоктування їх із продуктів харчування. Тому єдиним правильним рішенням для мами є повноцінне, здорове харчування.

Чим корисне тривале годування для дитини?

Насамперед необхідно зрозуміти, що для дитини до 2-х років грудне молоко все ще залишається важливим джерелом їжі (енергії та мікронутрієнтів), 450 мл грудного молока в день забезпечують дитині 29% добової потреби енергії, 36% потреби кальцію, 43% – білків, 60% – вітаміну С, 75% – вітаміну А, 76% похідних фолієвої кислоти, 84% вітаміну В12.

Окрім цього дитина отримує лактоферин – специфічний білок грудного молока, що захоплює та транспортує залізо з їжі в організм. Тобто у дітей на грудному вигодовуванні засвоєння заліза відбувається легше, ніж у дітей на суміші. Також це імуномодулюючий та протиалергійний фактор.

Стовбурові клітини, які містяться в молоці, дають малюку джерело росту та розвитку всього організму.

Холестерол, Омега 3 та 6 сприяють мієлінізації нервових волокон, а отже, і нормальному розвитку нервової системи та її відповідей на подразники (зовнішні та внутрішні).

Серотонін – гормон щастя. Завдяки йому діти після прикладання до грудей забувають про стрес, біль та негативні емоції, як вдень, так і вночі.

На другому році життя та в процесі відлучення імунологічний захист дитячого організму вищий. Є дослідження, що показує: з грудним молоком дитина отримує добову дозу секреторного Ig A в 50 разів вищу, ніж отримують хворі для лікування захворювань імунної системи.

Грудне молоко залишається джерелом гормонів, ферментів, факторів росту. Тих компонентів, яких не має ні одна штучно синтезована суміш.

Грудне вигодовування на другому році життя запобігає ризику виникнення у майбутньому ожиріння (за рахунок збалансованості жирних кислот у грудному молоці), цукрового діабету (склад вуглеводів грудного молока відрізняється від суміші, знижуючи навантаження на підшлункову залозу

- атеросклерозу (наявність холестеролу, омега 3 та 6), раку (лактаптин та комплекс HAMLET – це ті компоненти грудного молока, що доведено активно борються проти пухлинних клітин, створюючи їм несприятливі умови для розвитку.

Також тривале годування є профілактикою захворювань кишківника (заселення природною маминою флорою та поступовий синтез ферментів, стимульований ферментами та гормонами грудного молока), алергії – поживні речовини та алергени спожиті мамою проходять кров’яно – молочний фільтр, і потрапляють до дитини в низькій сенсибілізуючій дозі, а отже, організм вчиться легше з ними справлятися. Чим пізніше в організм потрапить коров’яче молоко, тим менша ймовірність алергії.

Донедавна широко розповсюдженою була думка, що діти після року частіше мають карієс власне через нічні годування грудьми. Проте, якщо прикладання є правильним, то молоко не контактує з зубами в процесі годування, а отже, і не може бути джерелом розвитку інфекції. Навпаки, годування знижує ризик виникнення карієсу, псування прикусу та інших стоматологічних проблем. Саме з грудного молока виділили активну речовину, яку додають у зубні пасти для профілактики карієсу.

У дітей після року раціон розширюється, з’являються солодощі та їжа, що псує емаль. Тому треба уважніше слідкувати за гігієною порожнини рота, незалежно від того, перебуває дитина на грудному вигодовуванні чи на штучному. Так само і прикус у дітей на грудному вигодовуванні формується фізіологічно, оскільки груди матері не створюють опір у ротовій порожнині, м’яко підлаштовуються під форму рота малюка, на відміну від щільних сосок та дурників.

Отже користь грудного вигодовування очевидна і на другому році життя.

Надія ЛИСАК, лікар-педіатр-неонатолог

анестезіологічного відділення з ліжками

для інтенсивної терапії КП «Полтавська

обласна дитяча клінічна лікарня

Полтавської обласної ради»

16 листопада 2019 р.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-краплинним шляхом, або через предмети побуту та призводить до запалення переважно слизових оболонок ротоглотки, загальною інтоксикацією й ураженням серцево-судинної та нервової систем. Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія). Вона стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб. Джерелом інфекції є хвора людина або носій коринебактерії, яка виділяє токсигенні штами збудника.

Симптоми хвороби схожі на ангіну – біль у горлі, висока температура, ускладнене дихання і ковтання, збільшення шийних лімфовузлів та осиплість голосу. Втім, особливістю дифтерії є щільний наліт на мигдаликах, аж до утворення плівок, та набряк у горлі, що блокує дихання.

Ускладнення починаються тоді, коли токсин палички потрапляє у кров. Практично всі органи чутливі до дії токсину, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники та нервова система.

Єдиний дієвий спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – це вакцинація дітей згідно Календаря щеплень і ревакцинація дорослих кожних 10 років. Щеплення можна отримати безкоштовно в комунальних закладах охорони здоров’я.

Відповідно до календаря профілактичних щеплень, дітям вводять комплексну вакцину проти дифтерії, кашлюку, правця (АКДП) у 2, 4 та 6 місяців. Наступне щеплення роблять у 18 місяців, потім – у 6 років, застосовуючи анатоксин дифтерійно-правцевий (АДП).

Вкрай уразливими до інфекцій, особливо в період швидкого поширення збуднику, є вагітні жінки та новонароджені діти. Майбутні мами для кращого захисту себе і малюка можуть отримати щеплення вакциною АКДП, а якщо вакцинуються за Календарем – вакциною АДП-М. Вакцина АКДП складається із суміші вбитих кашлюкових мікробів та очищених дифтерійного та правцевого анатоксинів, тому не протипоказана вагітним жінкам.

Комбіновану вакцину проти дифтерії та правця рекомендовано вводити одноразово при в другому або третьому триместрі вагітності (оптимально – в терміні 26-37 тижнів). У будь-якому випадку вакцинацію слід завершити не менше ніж за два тижні до передбачуваної дати пологів. Вакцинуватись можна і жінкам, які годують грудьми.

Зауважимо, що щеплення не варто робити під час хвороби, яка супроводжується температурою вищою за 38,5°С. Також протипоказане щеплення при наявності алергії на вакцину чи її компоненти (желатин, неоміцин, курячий білок тощо), людям після хіміотерапії та тим, хто вживає стероїдні гормони, хворим на СНІД.

15 листопада 2019 р.

Листопад — місяць інформування громадськості про проблему передчасних пологів та передчасно народжених дітей

Міжнародний день передчасно народжених дітей було засновано за ініціативи Європейського Фонду догляду за новонародженими дітьми (EFCNI). Наразі, це свято відзначають у понад 100 країнах світу 17 листопада. Символом цієї дати традиційно є фіолетовий колір.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я кожен рік у світі народжується передчасно до 15 мільйонів дітей. На жаль, із них один мільйон помирає на першому місяці життя у зв’язку з глибокою незрілістю, інфекційними ураженнями, дихальними розладами, вадами розвитку, відсутністю кваліфікованої медичної допомоги та вкрай необхідного медичного обладнання. Навіть серед тих немовлят, які вижили – значний відсоток дітей з неврологічними, фізичними, психологічними проблемами.

Метою запровадження Дня передчасно народженої дитини є підвищення поінформованості суспільства про проблеми невиношування вагітності, проблемах передчасно народжених немовлят та їхніх сімей.

Команда Комунального підприємства «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради» вже п’ятий рік поспіль долучається до міжнародної спільноти та проводить заходи, присвячені всесвітньому дню передчасно народжених дітей. Цього року ми приєднались до всеукраїнського флешмобу, ініційованого Асоціацією батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки», з виготовлення паперових пташок-орігамі, аби підтримати “поспішайок” і поширити інформацію про цю тему. Адже для здорового та повноцінного життя малюкам так потрібна наша допомога!

У глобальному масштабі кількість передчасно народжених немовлят, що з’явились на світ у нашому медичному закладі, невелика – 0,000093%, але це 150 безцінних дитячих життів щороку. Задля збереження цих «поспішайок» медична команда пологового будинку докладає надзвичайні зусилля, і кожне збережене життя є для нас найвищим досягненням і нагородою!

Ми вітаємо з цим днем всіх медичних працівників, які щедро віддають свої знання, вміння, щирість, турботу та душевне тепло своїм найменшим пацієнтам. Зичимо здоров’я немовлятам, а батькам – витримки, оптимізму та щасливої батьківської долі!

14 червня 2019 р.

 В усі часи професія медика вважалася і є однією з найблагородніших. Тому що саме людям в білих халатах випали честь і обов’язок – зберігати, захищати, підтримувати та повертати безцінний дар – життя! Така праця не можлива без самовідданості, милосердя та високого патріотизму. Коли людина прирікає себе на такий нелегкий труд – це справжній героїзм.

 З нагоди Дня медичного працівника, 12 червня у палаці дозвілля «Листопад» відбулися урочистості. На захід запросили працівників медичної сфери як міського так і обласного підпорядкування, які були відзначені почесними грамотами. Серед нагороджених за свою сумлінну та наполегливу працю були відзначені працівники нашого закладу: медичний директор Коротич Олена. 

Яременко Ольга – акушерка та Бабич Інна – молодша медична сестра з пологового відділення.

 Також урочисті заходи до Дня медичного працівника відбулисяі в нашому лікувальному закладі 14 червня. Директор КП “Міський клінічний пологовий будинок ПМР” Удовицька Наталія та завідувач кафедри акушерства та гінекології №1 “Української медичної стоматологічної академії” Громова Антоніна, відзначили грамотами виконавчого комітету Полтавської міської ради управління охорони здоров’я за багаторічну сумлінну працю, високу професійну майстерність, вагомий особистий внесок у зміцнення здоров’я населення міста та з нагоди професійного свята Дня медичного працівника:

Мохначову Ларису – завідувач відділення патології вагітності;

Брижак Людмила – сестра медична-анестезист відділення анестезіології з інтенсивною терапією;

Курган Зою – молодша медична сестра пологового відділення.

За відмінне виконання професійних обов’язків, чесність, доброту, порядність, сумлінну працю та з нагоди Дня медичного працівника від КП “Міський клінічний пологовий будинок ПМР” були нагороджені грамотами:

Цьохла Сергій – завідувач пологовим відділенням;

Терів Петро – завідувач відділення анестезіології з інтенсивною терапією;

Гунько Лідія – лікар акушер-гінеколог відділення гінекології;

Костюк Зоя – лікар УЗД;

Вергелес Олена – лікар акушер-гінеколог відділення жіночої консультації;

Канюка Ганна – сестра медична відділення спільного перебування матері і дитини та неонатального догляду;

Гонтова Тетяна – лаборант клініко-діагностичної лабораторії;

Мацько Євгенія – сестра медична-анестезист відділення анестезіології з інтенсивною терапією;

Костиря Ірина – молодша медична сестра відділення інтенсивної терапії новонароджених.Шановні медичні працівники, у цей святковий день хочеться побажати Вам здоров’я та добробуту у сім’ях, благополуччя в родинах, успіхів в роботі і нехай Ваша нелегка праця, яка зберігає людям здоров’я, приносить радість та щастя.

Відео-привітання з Днем медичного працівника

https://youtu.be/0tKoVY-b-qY

 

14 червня 2019 р.

11 травня 2019 р.10 травня 2019 року у Комунальному підприємстві «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради» відбулась довгоочікувана подія – урочиста церемонія відкриття реконструйованого відділення інтенсивної терапії новонароджених на шість реанімаційних місць, яке повністю відповідає стандартам та уявленням про сучасне ВІТН. Лікарі та медичні сестри відділення – висококваліфіковані фахівці з великим досвідом роботи – із 1993 року на високому професійному рівні рятують життя маленьких пацієнтів. Відділення тісно співпрацює з кафедрою педіатрії №1 з пропедевтикою та неонатологією Української медичної стоматологічної академії.Сім місяців напруженої роботи будівельників та колективу пологового будинку втілилося у світле, просторе, сучасне відділення і зручне місце, де найтяжчі маленькі пацієнти будуть боротися за своє життя і….обов`язково перемагати.Площа відділення – 350,8 м2. У відділенні знаходиться: дві реанімаційні зали, оснащені настінними панелями, що забезпечують швидке та легке монтування медичного і технологічного обладнання, маніпуляційна, молочна кімната, приміщення для обробки та окреме приміщення для зберігання чистої апаратури, санітарна кімната та приміщення для зберігання чистої білизни. А ще є унікальна для України палата для індивідуального перебування матері з немовлям, що потребує тривалого виходжування та лікування в умовах ВІТН або надання паліативної допомоги в комфортному середовищі із залученням родини.

Це не просто ремонт. Це:

 • розробка і експертиза проекту;

 • повна заміна усіх комунікацій;

 • створення потужної централізованої компресорної станції з безперебійним виробництвом у достатній кількості стислого медичного повітря для живлення дихальної апаратури як при тривалому, так і при короткочасному використанні;

 • встановлення новітньої припливно-витяжної вентиляції, яка дає змогу профільтрувати, очистити, підігріти і доставити безпечне повітря у приміщення;

 • оздоблення приміщень;

 • побутове оснащення, придбання нових меблів.

Подбали про незалежну систему живлення: три джерела електрики, з них – два блоки безперебійного живлення, що не лише забезпечують безперебійне постачання електроенергії в будь-якій ситуації, але і захищають чутливе електронне обладнання від перепадів напруги в мережі. Роботу медиків у відділенні повністю комп`ютеризовано, створена система відеоспостереження. Втілити в життя грандіозне перетворення вдалося завдяки коштам Полтавської громади: з бюджету міста на реконструкцію цього відділення було виділено понад 9 млн. гривень. Щира подяка усім, хто долучився до цієї благородної справи, хто доклав зусиль до створення умов для наших дітей.

Це справжній подарунок полтавським родинам! Нехай всі діти будуть здорові! Нехай все буде добре!

  ЗАГАЛЬНИЙ ВИГЛЯД ВІДДІЛЕННЯ

ПОСТ СЕСТРИ МЕДИЧНОЇ

РЕАНІМАЦІЙНА ЗАЛА №1

РЕАНІМАЦІЙНА ЗАЛА №1

РЕАНІМАЦІЙНА ЗАЛА №2

ПАЛАТА СПІЛЬНОГО ПЕРЕБУВАННЯ МАТЕРІ І ДИТИНИ

ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ ОБРОБКИ АПАРАТУРИ

МАНІПУЛЯЦІЙНА

КОМПРЕСОРНА СТАНЦІЯ

САНІТАРНА КІМНАТА

РОЗДЯГАЛЬНЯ МЕДПЕРСОНАЛУ

КАБІНЕТ СТАРШОЇ СЕСТРИ МЕДИЧНОЇ

КОЛЕКТИВ ВІТН ТА ДИРЕКТОР УДОВИЦЬКА Н.О.

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .